04 Haziran, 2009

Amigurumi İp Değiştirme Tekniği

Amigurumi örmeye ilk başladığımda en çok üzerinde kafa yorduğum durumlardan birisi de ipimin rengini değiştirmekti. Peki neden kafa yoruyordum ki ben bu işe :) Çünkü ipi değiştirmesine değiştiriyordum, ancak tam da o noktada yamuk ve kirli bir görüntü çıkıyordu ortaya. İpimi koparıp değiştirsem düzey farkı oluyordu. Oluyordu da oluyordu yani...bir türlü birbirini takip eden bir şekil ortaya çıkaramıyordum. Sonunda öğrendim tabi ki :)

Amigurumi örmeye yeni başlayanların bu süreci yaşamamaları için bir video hazırladım. Umarım fikir olmak açısından faydalı olur.


Amigurumi renk degistirme
Yükleyen hayalarkadaslarim. - Diğer yaşam ve stil videolarına göz atın.

 • Ördüğümüz oyuncağımızda ana rengin dışında farklı bir renk kullanmak istediğimizde bu teknik kullanılır.
 • Bu teknik ile ipimizi değiştirdiğimizde birbirini takip eden bir görüntü ortaya çıkar. İpin değiştirildiği bölgede potluk ve bozuk bir görüntü olmaz.
 • İpi değiştirmek istediğimiz noktada bir ilmeği tığıya alıp bekletiyoruz. Diğer rengi arka taraftan getirip tığımıza alıp o renk ile sık iğnemizi topluyoruz.
 • Farklı renk ile devam eden sırayı örüp, birleşim yerine geliyoruz. İşte o noktada ilk ördüğümüz farklı rengin bulunduğu ilmeğe arkadan ip alma tekniği ile batıp tığımıza ip almadan topluyoruz.
 • Bu şekilde renk değiştirdiğimizde, kirli bir görüntü olmadan birbirini izleyen ilmekler elde edebiliriz.

8 yorum:

 1. HARİKASIN DİLEK KIZIM BEN BİLE BİLMİYORDUM RENK DEĞİŞTİRMEĞİ İNAN,HERGÜN YENİ BİRŞEYLER ÖĞRENİYORUM.SAĞ OLASIN

  YanıtlaSil
 2. harika bir paylaşım olmuş.yüreğine sağlık

  YanıtlaSil
 3. Çok iyi oldu bunu anlatman teşekkür ederim canım benim.
  Sevgiyle kal.

  YanıtlaSil
 4. aynı benim yaptığım gibi yapmışsın ama bende palyaçoları ördükten sonra yapmabildim sanırım
  her bir oyuncakda yeni bişiler öğrenmek çok güzel ee bide sen teyid ediyorsun çok mutlu oluyorum
  ben örgücünine(duayenim) ve sizin gibi profosyonel değilim hayranım sizlere :)

  yaseminkale

  YanıtlaSil
 5. Dilekcim videoların açılmıyor acaba bir sorun mu var?
  Birde naçizane fikrimi söylemek istedim tabi haddim olmayarak ama umarım kızmazsın...Yeni teman çizgili olduğundan yazılar rahatlıkla okunmuyor daha sade olabilirmi?Çünkü amigurumi için en faydalı bu blogu hergün ziyaret ediyorum,sevgiler ve teşekkürler....

  YanıtlaSil
 6. merhaba,
  parçaları birleştirmeyi merak ediyorum. yani kafa ayrı, kollar, gövde ayrı yapılıyor, sonra bunları dikme işlemi nasıl oluyor. Bununla ilgili yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
 7. videolar sitede görünmüyor, bir problem mi var acaba. arkadan ip alma tekniği anlyamadım. teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Dilek hanım, video için teşekkürler ama kaç defa videoyu izledim, denedim ama sanki biryerleri yanlış yapıyorum, birbirini takip eder görüntüyü bulamadım. acaba mümkünse birkaç renkle ya da tek renk değişikliğide birkaç sıra örmeniz mümkün mü? ya da başka bir siteden de ip değiştirmeyle ilgili video izlyebilir miyim? teşekkürler.

  YanıtlaSil